Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Z Grzegorzem Tratkiewiczem, wiceprezesem spółki GEO-KAT, rozmawia Teresa Karczmarzyk

Printer Friendly and PDF

Firma GEO-KAT jest znanym na polskim rynku branżowym biurem projektowym, opracowującym rozwiązania techniczne według indywidualnych potrzeb klientów w zakresie systemów niskoprądowych. Od 10 lat realizuje projekty zarówno dla dużych, jak i mniejszych inwestorów z rynku developerskiego i przemysłu paliwowego. Firma GEO-KAT niniejszym wywiadem z wiceprezesem spółki Grzegorzem Tratkiewiczem prezentuje obraz prężnego rozwoju, wypracowanych wielu nowatorskich rozwiązań technicznych, jak i sprecyzowanych dalszych planów działania.

geokat.jpg

 

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa działalności?

Spółka powstała na drodze połączenia dwóch specjalistycznych przedsiębiorstw, prowadzących działalność branżową od ponad dziesięciu lat. Pod nazwą GEO-KAT firma rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2003 roku, początkowo skupiając się na projektowaniu systemów teletechnicznych. Obecnie spółka posiada dwa niezależne działy, tj. Dział Elektronicznych Systemów Zabezpieczeń, Systemów Przeciwpożarowych i Automatyki Budynkowej BMS oraz Dział Ochrony Środowiska (zajmujący się geologią, hydrogeologią oraz rekultywacją środowiska gruntowo-wodnego). W sierpniu 2006 roku w firmie GEO-KAT został wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością ISO 9001 i 14001. Zakres działania firmy jest bardzo szeroki. Jako biuro projektowe dysponujące własnym zapleczem sprzętowym wykonujemy projekty techniczne wykonawcze i powykonawcze, tworzymy koncepcje projektowe oraz specyfikacje techniczne. Ponadto programujemy i uruchamiamy systemy teletechniczne w obiektach, przeprowadzamy audyty i ekspertyzy rzeczoznawcze z zakresu bezpieczeństwa, jak również zarządzamy projektami (jest to tzw. Project Management) metodą FIDIC i Prince2. Należy także podkreślić, iż, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom wojska i policji, utworzyliśmy w GEO-KAT Pion Informacji Niejawnych. Dysponując własną Tajną Kancelarią, jesteśmy w stanie zapewnić naszym Klientom właściwą realizację zadań zgodnie z Ustawą o Ochronie Informacji Niejawnych.


Czy specjalizujecie się Państwo w zaawansowanych i skomplikowanych technicznie projektach?

Tak, cenimy i lubimy zaawansowane i trudne przedsięwzięcia, gdzie poziom skomplikowania danego obiektu, jak i budowy całego systemu jest na tyle wysoki, że nasi specjaliści muszą budować własne, autorskie koncepcje i rozwiązania techniczne, które później są wprowadzane w obiekcie. Do projektów technicznie zaawansowanych, złożonych i długoterminowych tworzymy Zespoły Zadaniowe, które są zaangażowane tylko i wyłącznie do ich realizacji. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że takie specjalistyczne podejście do zagadnienia jest bardziej efektywne. Mam tu na myśli terminowość prac, poprawność funkcjonowania wykonanych instalacji, jak i szeroką zdobytą wiedzę i uznanie inwestorów. Należy tutaj zauważyć, że każda inwestycja jest inna i niesie ze sobą niespodziewane sytuacje. Jeżeli chodzi o obiekty wielkokubaturowe, to nie można ich porównywać pod kątem skomplikowania i funkcjonalności – każdy jest inny.

Do opracowywania koncepcji tak skomplikowanych zagadnień zatrudniacie Państwo zapewne znakomitych specjalistów i projektantów?

Myślę, że możemy się pochwalić wykwalifikowaną kadrą projektantów, specjalistów i kierowników projektów, którzy przez ciągłe szkolenia oraz kursy stale podnoszą swe kwalifikacje oraz uzyskują uprawnienia/licencje, co procentuje podczas wykonywanych prac. Owe nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych naszej kadry potwierdza naszą rzetelność i profesjonalne podejście w zakresie świadczenia usług. Nasze uczestnictwo na rynku w wielu dużych i prestiżowych projektach pozwoliło również podkreślić rangę i kwalifikacje naszej kadry oraz dopracować metody zarządzania projektami. Spółka posiada inżynierów legitymujących się co najmniej kilkuletnią praktyką zawodową. Zatrudniony zespół specjalistów nadzorujących prace pozwala nam szybko dostosować się do wymagań rynku, a zdobyte doświadczenie, potencjał projektowy oraz wypracowana pozycja na rynku polskim gwarantują solidną współpracę i stwarzają odpowiednie warunki do rozwoju firmy.

Jaki widzi Pan kierunek rozwoju firmy, obserwując obecne tendencje na rynku?

Z naszych obserwacji, rozpoznania rynku branży budowlanej, jak również wielu zapytań ofertowych od różnego rodzaju klientów wynika, iż mamy do czynienia z tendencją wzrostową jeśli chodzi o kompleksowe, wykonywane na bardzo wysokim poziomie jakościowym świadczenie usług, począwszy od tworzenia projektów, a kończąc na przekazaniu gotowych systemów końcowemu użytkownikowi, mówiąc kolokwialnie wykonawstwo „pod klucz”. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, obecnie przygotowujemy się do rozszerzenia zakresu działalności o zarządzanie inwestycjami z zakresu Construction Management, w czym zawierać się będzie oprócz PM, czyli zarządzania projektami, i QS, czyli zarządzania kosztami (od angielskiego Quantity Surveyor; przyp. Red.) m.in. działalność działu wykonawczo-instalacyjnego realizującego instalacje zaprojektowane przez nasz dział projektowy. Wymaga to wielu przygotowań procedur realizacyjnych z jednoczesnym pozyskaniem wykwalifikowanych kierowników robót, inspektorów nadzoru oraz specjalistów z zakresu BHP z wymaganymi uprawnieniami. Reasumując, w Polsce istnieje jeszcze tendencja, że nie jakość a cena jest najważniejsza, ale należy zadać sobie pytanie: czy aby za wszelką cenę? Mamy nadzieję, że tę tendencję uda nam się w jakimś stopniu zmienić, gdyż właśnie dzięki jakości wykonanych usług i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w późniejszej fazie możemy mówić o oszczędnościach. Wielu klientów już się o tym przekonało.

Wchodzicie w nowe płaszczyzny rynku, współpracując z pracowniami architektonicznymi – czy jest to kierunek poszukiwań nowych intratnych zleceń, któremu warto poświęcić więcej uwagi?

Nie tyle intratnych, co przede wszystkim prestiżowych. Jednym z założeń jest tutaj wykorzystywanie coraz częściej odnawialnych źródeł energii. Są to m.in. pompy ciepła, instalacje solarne itp. Mamy doświadczenie w budowie i w implementacji nowoczesnych technologii energetycznych, a przede wszystkim w budowie systemów automatyki i zarządzania budynkiem BMS zintegrowanych z tymi technologiami.
Biura architektoniczne niejednokrotnie posiłkują się naszą wiedzą i doświadczeniem w celu stworzenia najbardziej optymalnego rozwiązania technicznego do koncepcji architektoniczno-konstrukcyjnej.

Jakie projekty/inwestycje stanowią dla Państwa największe wyzwanie?

Jak wcześniej wspomniałem, największym wyzwaniem są dla nas inwestycje o dużym stopniu skomplikowania, gdzie możemy wdrażać indywidualne, autorskie, nowoczesne rozwiązania techniczne. Rozwiązania takie mają na celu ograniczenie kosztów samego wykonawstwa, ale przede wszystkim kosztów związanych z eksploatacją i konserwacją obiektów.

Czego klient może oczekiwać po GEO-KAT, powierzając wam opracowanie projektów instalacji niskoprądowych i BMS?

To, co powiem, można odnieść nie tylko do przygotowywania dokumentacji projektowych, ale również do całego zakresu prac, jakie oferujemy. Uważamy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i przysłowiowy „święty spokój”. To właśnie gwarantujemy naszym klientom, którzy zdecydują się na skorzystanie z naszych usług. Poprzez wypracowanie własnych metod prowadzenia inwestycji zapewniamy bezpieczeństwo i sukces w realizacji powierzonych nam zadań, a poprzez podejście, zaangażowanie i profesjonalizm – „święty spokój”, czyli brak problemów naszych klientów w bezpośredniej styczności z wykonawcami, generalnym wykonawcą czy samym inwestorem. Reasumując, należy zauważyć, że nasze portfolio i lista prestiżowych przedsięwzięć, przy których realizacji uczestniczyliśmy bądź odgrywaliśmy kluczową rolę, stanowią tylko potwierdzenie moich słów.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony