Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Bezpieczeństwo z innej perspektywy. Nowa jakość rejestratora marki Kenik

Printer Friendly and PDF

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów wizyjnych, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne. Każdy z czołowych producentów proponuje swój system analogowy wysokiej rozdzielczości umożliwiający przesłanie obrazu przy użyciu tradycyjnych instalacji. Aktualnie jedynym właściwym sposobem modernizacji istniejących i budowania nowych systemów analogowych są rozwiązania HD. Dobrze sprawdzają się przy budowie nowych instalacji oraz przy etapowej modernizacji obiektów, w których stopniowo wycofywane są rejestratory i kamery analogowe.

Funkcje rejestratora

Nowoczesny rejestrator Kenik KG-7028UVR jest urządzeniem uniwersalnym i prostym w konfiguracji. Umożliwia zapis sygnałów wizyjnych HD ze wszystkich popularnych systemów. Obsługuje również klasyczny sygnał analogowy CVBS. Umożliwia zapis obrazów z kamer IP i HD o rozdzielczościach do 4 megapikseli. Maksymalne pasmo, jakie może przyjąć, to 160 Mb/s. Możliwa jest dowolna kombinacja rejestrowanych sygnałów. W związku z tym urządzenie doskonale nadaje się do modernizacji oraz scalania systemów różnych producentów.

Fot. 1. Rejestrator Kenik KG-7028UVR

 

Urządzenie KG-7028UVR umożliwia zastąpienie każdego wejścia analogowego portem IP, dzięki czemu w przypadku niewykorzystania żadnego z portów analogowych możliwa jest rejestracja 16 strumieni wizyjnych IP. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas modernizacji systemów analogowych lub w sytuacji, w której rejestrowanych strumieni wizyjnych jest więcej niż standardowo, czyli więcej niż osiem. Urządzenie ma osiem wejść i cztery wyjścia alarmowe. Ma też tradycyjne analogowe wyjście wizyjne typu SPOT wyprowadzone na gniazdo BNC, które może posłużyć do współpracy z modulatorem telewizyjnym lub do podłączenia dodatkowego monitora analogowego. Do dyspozycji mamy dwa tryby pracy: niezależne wyświetlanie każdego z obrazów na pełnym ekranie monitora analogowego oraz klonowanie tej samej treści wizyjnej na złączach VGA i HDMI.

Rys. 1. Tryby pracy rejestratora

 

Rejestrator Kenik KG-7028UVR pozwala na odtwarzanie materiału wizyjnego na pięć sposobów. Umożliwia dostęp do nagrania bezpośrednio w oknie podglądu (ostatnie 90 minut). Ciekawą funkcją jest opcjonalne powiązanie zdarzeń (alarm, wykrycie ruchu) z odczytem odpowiednich fragmentów nagrań. Rejestrator umożliwia intuicyjne wyszukiwanie i odtwarzanie nagrań. Ma ciekawe funkcje edycyjne – odtwarzanie nagrania do tyłu, odtwarzanie w przyśpieszonym tempie, odtwarzanie poklatkowo. Może wyświetlać obraz z danej kamery w czterech oknach równocześnie. W każdym z nich możemy określić inny przedział czasowy, wybrać inną prędkość odtwarzania lub wyświetlić pojedynczą klatkę wizyjną, wykonać cyfrowe powiększenie fragmentu obrazu. Dzięki temu możliwe jest analityczne przeglądanie materiału wizyjnego z różnych przedziałów czasowych, np. przed zdarzeniem, materiału zarejestrowanego w momencie zdarzenia, po zdarzeniu. Znacznie przyspiesza to odnajdywanie istotnych fragmentów nagrani, mogących posłużyć jako dowód w sprawie.

Rejestrator obsługuje najczęściej używane algorytmy inteligentnej analizy treści obrazu – algorytm wykrycia przekroczenia linii i algorytm wykrycia wtargnięcia Jego innowacyjnymi funkcjami są możliwość nadawania nazw nagraniom zapisanym na dysku oraz ochronę wybranych fragmentów materiału wizyjnego przed skasowaniem. Plik wizyjny oznaczony czerwoną kłódką zostanie zachowany nawet w przypadku wielokrotnego nadpisania dysku twardego.

Fot. 2. Rejestrator Kenik KG-7028UVR

 

Rejestrator umożliwia wyszukiwanie i odtwarzanie zablokowanych nagrań. To rozwiązanie ułatwia zarządzanie nagraniami i skraca czas wyszukiwania odpowiednich plików. Rozpatrzmy to na przykładzie zapisu zdarzenia – włamania do sklepu. Po wyszukaniu nagrań pracownik obsługujący system wizyjny może nadać każdemu z zapisów osobną nazwę, np. włamanie, przyjazd policji, zatrzymanie sprawcy.

Rys. 2. Zabezpieczenie nagrań

 

Można również wyszukać odpowiednie nagrania, wskazując konkretny czas, a rejestrator wyświetli wszystkie materiały, którym została nadana nazwa. Jeżeli chcemy zabezpieczyć nagrania, a nie mamy możliwości ich zarchiwizowania, pomocne jest blokowanie zapisu bezpośrednio na dysku twardym. Obie funkcje są dostępne również zdalnie.

Zdalny dostęp

Producent rejestratora zapewnia jego użytkownikom dostęp do stabilnie działającego serwera P2P umożliwiającego zdalny podgląd obrazów przez przeglądarkę, aplikację mobilną uCloud Cam i aplikację uCMS na PC. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie podglądu bez konieczności korzystania z publicznych adresów IP i doskonale sprawdza się na każdym łączu internetowym, np. mobilnym 3G/LTE. Wystarczy jedynie założyć bezpłatne konto na www.kenikp2p.eu. Serwer znajduje się w Polsce.

Rys. 3. Nadanie etykiety dla zabezpieczonych nagrań

 

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość jednoczesnego zapisu nagrań w popularnych chmurach dyskowych, takich jak Google Drive czy Dropbox. W przypadku uszkodzenia dysku twardego w rejestratorze pozostaje kopia nagrań w chmurze. Dzięki bezpłatnej aplikacji uCloud Cam możliwy jest zdalny podgląd obrazu i odtwarzanie zarejestrowanych obrazów z kamer na smartfonie lub tablecie w dowolnym miejscu na świecie. Rejestrator umożliwia równoległy zapis strumieni wizyjnych z wybranych kamer. Dzięki temu w uCloud Cam można bezproblemowo odtwarzać nagrania nawet w przypadku korzystania ze słabego łącza internetowego. Użytkownik może na bieżąco otrzymywać komunikaty o sytuacjach alarmowych, problemach ze sprzętem, wydarzeniach wykrytych na skutek detekcji ruchu etc. Z kolei aplikacja uCMS umożliwia stworzenie wielomonitorowego stanowiska do zarządzania systemem wizyjnym. Każdy monitor może spełniać inne zadanie. Pierwszy ekran służy jako główny panel sterowania całym system, a na pozostałych możemy np. wyświetlić aktualne obrazy z kamer (podgląd), utworzyć okno odtwarzania nagrań, okno zdarzeń alarmowych oraz e-mapę, która służy do intuicyjnego zarządzania całym systemem (w tym celu wystarczy wiedza o topologii budynku i nie jest potrzebna znajomość struktury sieciowej systemu). Opisaną funkcję stworzono z myślą o operatorach systemu, pracownikach ochrony itp.

Rys. 4. Strona logowania do serwera P2P marki Kenik

 

Bezpieczeństwo nagrań

We współczesnych wizyjnych systemach dozorowych kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo zgromadzonych nagrań oraz możliwość elastycznego przydziału miejsca na dysku, które jest potrzebne do zapisu materiału wizyjnego. W rejestratorze Kenik można zainstalować dwa dyski twarde o maksymalnej pojemności 6 TB. Drugi dysk może pracować jako zapasowy (kopia zapisu z pierwszego dysku). Zabezpieczy to przed utratą nagrań w przypadku uszkodzenia głównego dysku. Możliwe jest tworzenie grup kanałów wizyjnych przyporządkowanych do danego dysku oraz elastyczny przydział miejsca dla obrazów z każdej z kamer z dokładnością do 1 MB. W oprogramowaniu rejestratora zawarto narzędzie do badania aktualnej kondycji dysku twardego, które wykorzystuje rozwiązania SMART. Dzięki temu można zdalnie sprawdzić aktualny stan dysku oraz wykrywać błędy w zapisie. Rejestrator wysyła do aplikacji mobilnej komunikaty o zaistniałych problemach z dyskiem twardym. To z kolei umożliwia szybką reakcję w celu sprawnej wymiany dysku twardego na nowy i zapobiega utracie nagrań z powodu uszkodzenia dysku.

Podsumowanie

Rejestrator Kenik spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, a jednocześnie jest łatwy do zainstalowania i wygodny w obsłudze. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń: rejestratory UVR, NVR, kamery IP oraz 4 w 1. Warto również zwrócić uwagę na jakość wsparcia technicznego, które producent oferuje swoim klientom. Bardzo dobrą okazją do poznania urządzeń Kenik są szkolenia prowadzone w całej Polsce. Dzięki nim można osobiście sprawdzić możliwości rejestratora oraz innych urządzeń w praktyce.

Krzysztof Wieczorek
sklep@eltrox.pl, www.eltrox.pl
tel.: 34 333 57 04

 

Zabezpieczenia 1/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony