Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Czujki dualne jako element systemu zabezpieczeń domu i małego przedsiębiorstwa

Printer Friendly and PDF

 

Naruszenia mienia, z jakimi muszą poradzić sobie właściciele domów i przedsiębiorstw są podobne jak 50 lat temu. Nadal dochodzi do włamań i kradzieży. Właściciele dysponują dziś jednak znacznie lepszymi metodami zabezpieczeń.

Kluczowe właściwości zewnętrznych systemów ochrony domów i przedsiębiorstw to szybkie wykrywanie intruzów, niezawodność oraz działanie w każdych warunkach atmosferycznych. Nie wolno również zapominać o eliminacji fałszywych alarmów. Najczęściej wybierane są pasywne czujki podczerwieni lub czujki mikrofalowe, które mają wyżej wymienione właściwości.

Pasywne czujki podczerwieni (PIR) wykrywają intruza poprzez wykrycie zmian temperatury. Ludzkie oko reaguje na światło białe i wszystkie jego kolory składowe. Widmo promieniowania elektromagnetycznego, którym jesteśmy otoczeni, składa się jednak z większej ilości elementów. Jednym z nich jest promieniowanie podczerwone, które jest wykorzystywane w systemach zabezpieczeń. Wszystko o temperaturze większej niż 0 kelwinów, czyli -273 stopni Celsjusza, emituje promieniowanie podczerwone, a więc będzie widoczne dla czujki. Sama detekcja polega na wykryciu obecności człowieka bądź innego organizmu, którego w danym momencie nie powinno być w nadzorowanym miejscu. Emisja promieniowania przez człowieka nie jest duża lub może nie wyróżniać się na tle otoczenia, dlatego czujki PIR reagują na nagłe zmiany temperatur wywołane ruchem intruza. Sensory zapewniają detekcję w dzień, w nocy oraz przy każdych warunkach atmosferycznych. Czujki nie reagują na światło białe używane w systemach wizyjnych, dlatego nie da się ich „zmylić” tradycyjnymi metodami kamuflażu ani oślepić silnym światłem lub promieniem lasera. Kaloryfer, klimatyzator lub inne źródła ciepła mogą jednak zakłócić analizę temperatury i w związku z tym działanie systemu.

Fot. 1. Czujka Piramid XL2 zabezpieczająca wieżę telefonii komórkowej

 

Drugim powszechnie stosowanym elementem systemu zabezpieczeń domów są czujki mikrofalowe. Działają one podobnie jak policyjne radary. Jeżeli w obserwowanym obszarze nic się nie porusza, to nie następuje uruchomienie alarmu. Alarm zostanie wygenerowany, gdy czujka wykryje zbliżanie lub oddalanie się jakiegoś obiektu. Do samej detekcji wykorzystany jest efekt Dopplera. Sensor składa się z nadajnika oraz odbiornika. Nadajnik służy do emisji fal elektromagnetycznych na monitorowanym terenie, które odbijają się od podłoża i elementów otoczenia oraz wracają do odbiornika. Następnie porównywane są częstotliwości fali wychodzącej i przychodzącej. W przypadku odbicia od nieruchomych obiektów obie częstotliwości pozostają takie same. Jeśli mikrofale odbiją się od obiektu oddalającego się od czujki, to odebrany sygnał będzie cechował się niższą częstotliwością (efekt Dopplera). Jeśli sygnał odbije się od obiektu zbliżającego się do czujki, to częstotliwość sygnału odebranego wzrośnie. W ten sposób sensor wykrywa intruza i aktywuje alarm. Czujka mikrofalowa w przeciwieństwie do PIR jest aktywna, tzn. wysyła mikrofale, które przenikają przez materiały niewykonane z metalu, dlatego może „widzieć” przez cienkie ściany, obiekty oraz okna. Ze względu na detekcję wykorzystującą zjawisko Dopplera technika mikrofalowa sprawdza się najlepiej w wykrywaniu intruzów poruszających się w zmiennej odległości od czujki.

Fot. 2. Piramid XL2 przy stacji przekaźnikowej

 

Każda z opisanych technik cechuje się wysoką skutecznością, jednak żadna z nich nie jest niezawodna. Dlatego w celu zapewnienia najwyższej skuteczności ochrony skonstruowano czujki dualne, łączące obie techniki. Czujka dualna integruje pasywną czujkę podczerwieni oraz czujkę mikrofalową, dzięki czemu nie tylko minimalizuje liczbę fałszywych alarmów, ale także ma świetne własności detekcyjne. Zwykle czujki inicjują alarm w przypadku sygnału z obu elementów (tryb AND), jednak istnieją również czujki wywołujące alarm w przypadku aktywacji tylko jednego z elementów (tryb OR). Jednym z najlepszych przykładów czujek dualnych jest Sorhea Piramid XL2. Kolejne wersje tego produktu są obecne na rynku od długiego czasu i zdążyły zdobyć uznanie klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz odbiorców z instytucji rządowych.

 

Fot. 3. Czujka dualna Sorhea Piramid XL2

 

Sorhea Piramid XL2 jest urządzeniem uniwersalnym. Może służyć do samodzielnej ochrony terenu lub funkcjonować jako część zaawansowanego systemu zabezpieczającego obiekt. Do zastosowania w strefach zagrożonych wybuchem opracowano wersję AX tej czujki. W ciągu wielu lat obecności na rynku czujka Piramid sprawdziła się w instalacjach na terenach prywatnych, w ochronie salonów samochodowych, salonów jubilerskich, banków, wież telefonii komórkowej oraz wież ciśnień i magazynów. Ze względu na niezawodność oraz prosty montaż i łatwą obsługę jest jednym z ulubionych urządzeń do zabezpieczania posiadłości oraz małych przedsiębiorstw.

Maciej Prelich
Firma ATLine sp.j. Sławomir Pruski

 

Zabezpieczenia 3/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony