Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

WarAn i GekOn narzędzia dla projektanta instalacji niskoprądowych

Printer Friendly and PDF

Czy zastanawiałeś się, jakiego narzędzia najbardziej brakuje Ci podczas projektowania instalacji? Na tak postawione pytanie 70% projektantów odpowiada, że automatycznego numerowania elementów! Faktycznie – nie da się zapomnieć tego uczucia, gdy okazuje się, że trzeba dodać jeszcze jedną czujkę na początku pętli pożarowej albo „upchnąć” w koncentratorze dodatkowy detektor PIR, albo wstawić gniazdo LAN na początku panelu. Dodanie każdego z tych elementów wymaga ponumerowania od nowa pozostałej części urządzeń systemowych w projekcie. W przypadku rozbudowanej instalacji zajmie to bardzo dużo czasu i nieuchronnie pociągnie za sobą dodatkowe koszty projektowania. Jak wspominasz rysowanie schematów blokowych czy przygotowywanie zestawień urządzeń? Czy pamiętasz, jak tuż przed wydaniem projektu okazało się, że jeden albo dwa głośniki DSO nie zostały włączone w linię? To są chwile, w których uzmysławiasz sobie, że dobrze byłoby mieć narzędzie, które te wszystkie czynności wykona za Ciebie. Prawda?

WarAn to zbiór narzędzi rozszerzających funkcjonalność oprogramowania CAD (BricsCAD, AutoCAD, ZwCAD, GstarCAD), których zadaniem jest automatyzacja pracy przy projektowaniu wszystkich instalacji logicznych, szczególnie systemu sygnalizacji pożarowej, dźwiękowego systemu ostrzegawczego, systemu sygnalizacji włamania i napadu, okablowania strukturalnego i podobnych.

WarAn łączy obiekty (czujki, głośniki, gniazda etc.) w logiczną całość, umożliwiając ich numerowanie, rysowanie schematów, przygotowywanie zestawień i list, a także wyszukiwanie potencjalnych błędów.

Są dwa typy logicznych połączeń elementów w systemach niskoprądowych – magistrala i drzewo. Magistrala to połączenie urządzeń jedno za drugim. Jest ono typowe dla systemu sygnalizacji pożarowej czy dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

Połączenie typu drzewo umożliwia przypisanie urządzeń w układzie wiele-do-jednego. W strukturę drzewa łączone są wszystkie systemy wyposażone w koncentratory adresów – system sygnalizacji włamania i napadu, system kontroli dostępu czy okablowanie strukturalne.

WarAn ma zaimplementowaną logikę dla struktur połączeń typu magistrala i typu drzewo. Dzięki temu jest w stanie obsłużyć praktycznie każdą instalację wymagającą adresowania. Właśnie ta uniwersalność wyróżnia go spośród innych narzędzi przeznaczonych dla projektantów instalacji niskoprądowych.

Podstawowym elementem w WarAnie jest aparat. Aparaty są logicznie łączone w magistrale lub drzewa, z których kolejno powstają logiczne obrazy całych systemów. Aparatem może być to, co akurat potrzebujesz przyłączyć, czyli czujka pożarowa, czujka włamaniowa, gniazdo sieciowe LAN, oprawa awaryjna lub jakiekolwiek inne urządzenie do aktualnie projektowanego systemu.

 

Aparaty budowane są na zasadzie dokładania kolejnych bloków – symboli. Dzięki temu można błyskawicznie dodać do czujki pożarowej np. obudowę przeciwwietrzną, podstawę z przekaźnikiem lub izolator zwarć. Jeśli jest to potrzebne, można nawet przypisać każdej czujce pomieszczenie, w którym ma zostać zainstalowana. WarAn jest na tyle uniwersalny, że można w nim odwzorować urządzenia każdego producenta.

Do tworzenia projektów można użyć symboli dostarczonych z WarAnem albo własnych, z których korzysta się na co dzień.

Po dokonaniu logicznego połączenia aparatów (w strukturze drzewa lub magistrali) można to połączenie w dowolny sposób modyfikować. Takie operacje jak dodawanie i usuwanie elementów, zmiana kierunku połączenia czy sortowanie urządzeń nie stanowią problemu. Oczywiście połączenie można wielokrotnie numerować i generować schematy blokowe.

Zarówno numerowanie, jak i rysowanie schematów blokowych w WarAnie jest zautomatyzowane i zajmuje nie więcej niż kilkanaście sekund, niezależnie od wielkości projektowanych systemów – mogą to być systemy z pojedynczymi czujkami albo z kilkunastoma tysiącami czujek. Właśnie w przypadku dużych systemów WarAn jest doceniany najbardziej. Jego moduł do sprawdzania i identyfikowania błędów jest w nich niezastąpiony.

Gdy projekt zostanie narysowany, aparaty będą ponumerowane, a schematy gotowe, warto przygotować zestawienie albo listę systemową, która odzwierciedla dany system w formie tabelarycznej. To również automatycznie wykona WarAn.

Na koniec polecamy jeszcze jedno sprytne narzędzie, które pozwala między innymi szybko i w pełni automatycznie przygotować profesjonalnie wyglądającą wersję PDF wszystkich rysunków w projekcie na raz (wraz z automatycznym wyborem i przycięciem rozmiaru arkuszy w PDF-ie dopasowanym do faktycznego rozmiaru obszaru wydruku). Tym narzędziem jest GekOn, czyli jeszcze jedna – obok WarAna – nakładka CAD naszej produkcji. Dzięki niej projekt będzie gotowy do wydania.


Zapraszamy do pobrania pakietu instalacyjnego ze stron www.warancad.pl i www.gekoncad.pl. Można przetestować WarAna i GekOna, żeby sprawdzić ich funkcje. Użyj kodu AIDCAD01 przy zamówieniu, a otrzymasz pakiet na 90 dni gratis.

WarAn i GekOn to polskie produkty stworzone przez projektantów dla projektantów. Zastosowane w nich rozwiązania mają skutkować przede wszystkim ergonomią pracy, łatwością konfiguracji i intuicyjnością obsługi. W razie konieczności dodania jakiejś nowej funkcji deweloperzy są w stanie przygotować odpowiednie rozwiązanie w krótkim czasie.

Producentem i dystrybutorem WarAna i GekOna jest AidCAD.

Andrzej Warzywoda
AidCAD
andrzej.warzywoda@gekoncad.pl
www.warancad.pl, www.gekoncad.pl

Zabezpieczenia 1/2019

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony