Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Jak zabezpieczyć części wspólne w budynkach wielorodzinnych?

Printer Friendly and PDF

W budynkach wielorodzinnych najczęściej zabezpiecza się tylko drzwi na klatkę schodową i do mieszkań, tymczasem w blokach znajduje się wiele innych miejsc, do których dostęp powinien być kontrolowany i jednocześnie łatwy dla mieszkańców.

Gdy myślimy o kontroli dostępu w budynkach mieszkalnych, na myśl przychodzą nam przede wszystkim dwie rzeczy – klucze i domofon, który w apartamentowcach bywa zastępowany wideodomofonem. Chociaż takie zabezpieczenia są najbardziej powszechne, nie są i nie powinny być jedynymi możliwymi.

Klucze i domofon to zdecydowanie za mało

Pewną zmianę w myśleniu o kontroli dostępu w blokach oraz nowe trendy w tym zakresie wprowadzono już kilka lat temu w nowym budownictwie mieszkaniowym. Zmiana ta została wymuszona przez projekty wznoszonych budynków. Są w nich bowiem zaplanowane liczne pomieszczenia wspólne dla wszystkich mieszkańców, takie jak piwnica, suszarnia czy też wózkarnia. Te miejsca najczęściej są zabezpieczane wyłącznie drzwiami wyposażonymi w prosty zamek. Aby tego typu zabezpieczenie było skuteczne, w każdych drzwiach powinien być inny zamek. W związku z tym każdy użytkownik wymienionych pomieszczeń powinien mieć aż cztery dodatkowe klucze, gdyż w przypadku piwnicy potrzebne są dwa. Na tym jednak nie koniec.

W budynkach wielorodzinnych często znajdują się także dodatkowe, przeznaczone do wyłącznego użytku mieszkańców części wspólne. Ich zadaniem jest podniesienie jakości życia mieszkańców i prestiżu osiedla. Dobrym przykładem jest hala garażowa. Najczęściej znajduje się ona w podziemiach budynku, na poziomie piwnicy, z którą łączą ją osobne drzwi. Inne przykłady to siłownia, wspólny taras widokowy lub wewnętrzny dziedziniec z trawnikiem i krzewami. Jeśli osiedle jest zamknięte, dodatkowo dochodzi także zabezpieczenie zewnętrzne, m.in. brama wjazdowa.

Dostęp do wszystkich części wspólnych w budynku wielorodzinnym powinien być nadzorowany i ograniczony, aby nikt niepowołany nie zakłócał spokoju, relaksu i bezpieczeństwa mieszkańców. Czy w związku z tym będziemy musieli korzystać z jeszcze większej liczby kluczy? Niekoniecznie.

Bezpieczny dostęp tylko dla mieszkańców

Rozwiązaniem, które może znacznie „odchudzić” etui na klucze, jest elektroniczny system kontroli dostępu, taki jak ACCO firmy SATEL. Dzięki niemu cały ich pęk może zostać zastąpiony kartą dostępową lub brelokiem, przypisanymi do danego użytkownika, czyli – w tym przypadku – mieszkańca budynku wielorodzinnego.

Urządzeniami wykonawczymi w systemie ACCO są kontrolery przejść z serii ACCO-KP i ACCO-KPWG, które instaluje się w pobliżu dozorowanego przejścia. Do kontrolerów można podłączyć terminale do autoryzacji użytkowników, np. czytniki z serii CZ-EMM. Zapewniają one możliwość potwierdzania swojej tożsamości przez użytkownika za pomocą karty lub breloka. Jeśli wymagane jest podwójne zabezpieczenie, możliwe jest zastosowanie manipulatorów z czytnikami z serii ACCO-KLCDR lub klawiatury ACCO-SCR-BG. Dzięki tym urządzeniom uwierzytelnianie jest możliwe także za pomocą kodu. Dodatkowo, poprzez 26-bitowy interfejs Wieganda, można podłączyć urządzenia firm trzecich i rozszerzyć w ten sposób funkcjonalność systemu, na przykład wprowadzając czytniki biometryczne.

Rys. 1. Możliwości identyfikacji użytkownika w systemie kontroli dostępu ACCO

 

Kontrolery przejść ACCO mają niezwykle przydatną funkcję, jaką jest zapisywanie informacji dotyczących aż 1024 użytkowników i ponad 24000 zdarzeń w nieulotnej pamięci. Takie rozwiązanie zabezpiecza system przed utratą informacji o zdarzeniach nawet w przypadku celowego uszkodzenia magistrali łączącej kontrolery z centralą. Po przywróceniu komunikacji zapisane w buforze zdarzenia zostaną automatycznie przesłane do programu nadzorczego.

Wygoda, która chroni życie

Elektroniczna kontrola dostępu w budynku zamieszkiwanym przez kilkadziesiąt osób zapewnia nie tylko wygodę poruszania się po nim bez konieczności pamiętania o odpowiednich kluczach, gdy chce się zejść do piwnicy lub do hali garażowej. Taki system może okazać się nieoceniony także w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Przykładowo, gdy wybuchnie pożar, administrator – dzięki informacjom przekazywanym z czytników – będzie w stanie stwierdzić, że pan Kowalski jest na korytarzu w piwnicy, ponieważ użył swojej karty, by się do niej dostać, ale drzwi do komórki lokatorskiej jeszcze nie otworzył. W przypadku zastosowania kontroli dwustronnej (we/wy) możliwa jest bardzo dokładna lokalizacja osób w poszczególnych strefach. W takiej sytuacji ewentualne działania ratunkowe mogą być szybsze i bardziej efektywne – można od razu skierować pomoc we właściwe miejsce.

Serwisant i sprzątaczka pod kontrolą

Zainstalowanie w budynku wielorodzinnym systemu kontroli dostępu nie tylko zwiększa wygodę mieszkańców i bezpieczeństwo domu. Ułatwia także kontrolowanie osób przebywających w obiekcie, które świadczą różne usługi – np. w odpowiednio skonfigurowanym systemie personel sprzątający może mieć wstęp na klatkę schodową tylko w godzinach porannych w określone dni, a ogrodnik dbający o roślinność – raz w tygodniu, po południu.

Funkcjonalność systemu ACCO ułatwia pracę także administratorowi, który w prosty sposób może zweryfikować wykonanie określonych prac przez serwisantów. Jeśli posługują się oni kartą dostępową, może on sprawdzić, czy np. pracownik odpowiedzialny za konserwację windy wykonał swoje zadanie w określonym dniu.

SATEL

 

Zabezpieczenia 1/2016

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony